Academic Success Center

Tentative Fall 2014 Tutoring Schedule

 UNDER CONSTRUCTION


 Course 
 Day  Time  Location  Tutor
ACCT 2010/3110/3120/3130 (blue vest)
Sunday 5:00-8:00 ASC 1st Floor Matthew Collins
Monday 12:00-2:00 ASC 1st Floor Matthew Collins
Wednesday 10:00-12:00 ASC 1st Floor Matthew Collins
AVS 1500 (blue vest)
Monday 1:00-3:00 ASC 101 Toni Franken
Thursday 1:00-3:00 ASC 1st Floor Toni Franken
AVS 3700/3750 (blue vest)
Monday 5:00-7:00 ASC 100 Megan Kelley
Wednesday 3:00-5:00 ASC 100 Megan Kelley
BCHM 3050 (yellow vest)
Tuesday 3:30-5:30 ASC 100 Sally Allen
Wednesday 12:15-2:15 ASC 301 Sally Allen
BIOL 1030 (yellow vest)
Sunday 4:00-6:00 ASC 1st Floor Joshua Rodriguez
Sunday 6:00-8:00 ASC 1st Floor Blake Jenkins
Monday 10:00-12:00 ASC 1st Floor Taylor Dale
Monday 12:00-2:00 ASC 1st Floor Ashley Caprio
Monday 2:00-4:00 ASC 1st Floor Lauren Lehr
Monday 4:00-6:00 ASC 1st Floor Samantha Horn
Monday 6:00-8:00 ASC 1st Floor Tori Motchan
Tuesday 10:00-12:00 ASC 1st Floor Grace Murray
Tuesday 12:00-1:00 ASC 1st Floor Blake Jenkins
Tuesday 2:00-4:00 ASC 1st Floor Zoe Ayers
Tuesday 6:00-8:00 ASC 1st Floor Justin Bacro-Duverger
Wednesday 12:00-2:00 ASC 1st Floor Taylor Dale
Wednesday 2:00-4:00 ASC 1st Floor Joshua Rodriguez
Wednesday 3:45-5:45 ASC 1st Floor Tori Motchan
Thursday 10:00-12:00 ASC 1st Floor Samantha Horn
Thursday 1:00-3:00 ASC 1st Floor Ashley Caprio
Thursday 4:00-6:00 ASC 1st Floor Justin Bacro-Duverger
Thursday 6:00-8:00 ASC 1st Floor Lauren Lehr
Friday 10:00-12:00 ASC 1st Floor Grace Murray
Friday 12:00-2:00 ASC 1st Floor Zoe Ayers
BIOL 1100 (yellow vest)
Monday 3:30-5:30 ASC 1st Floor Bastien Bacro-Duverger
Tuesday 3:30-5:30 ASC 1st Floor Benjamin Smith
Thursday 11:00-1:00 ASC 1st Floor Benjamin Smith
Thursday 4:15-6:15 ASC 1st Floor Bastien Bacro-Duverger
BIOL 3040 (yellow vest)
Tuesday 3:30-5:30 ASC 100 Sally Allen
Wednesday 12:15-2:15 ASC 301 Sally Allen
CE 2010/2080 (white vest)
Monday 12:15-2:15 Lowry Sara Albritton
Wednesday 12:15-2:15 Lowry Sara Albritton
CE 2060/3010/3420 (white vest)
Monday 1:00-3:00 Lowry Michael Stoner
Wednesday 11:30-1:30 Lowry Michael Stoner
CH 1010 (CLUE) (yellow vest)  other sessions by appointment
Tuesday 11:15-1:15 ASC 1st Floor Ashley Clayton
CH 1010 (yellow vest)
Monday 4:00-6:00 ASC 1st Floor Samantha Horn
Thursday 10:00-12:00 ASC 1st Floor Samantha Horn
Friday 10:00-12:00 ASC 1st Floor Grace Murray
CH 1010/1020/1050 (yellow vest)
Sunday 4:00-6:00 ASC 1st Floor Joshua Rodriguez
Sunday 6:00-8:00 ASC 1st Floor Blake Jenkins
Monday 10:00-12:00 ASC 1st Floor Taylor Dale
Monday 12:00-2:00 ASC 1st Floor Ashley Caprio
Monday 2:00-4:00 ASC 1st Floor Lauren Lehr
Monday 6:00-8:00 ASC 1st Floor Tori Motchan
Tuesday 10:00-1:00 ASC 1st Floor Blake Jenkins
Tuesday 2:00-4:00 ASC 1st Floor Zoe Ayers
Wednesday 12:00-2:00 ASC 1st Floor Taylor Dale
Wednesday 2:00-4:00 ASC 1st Floor Joshua Rodriguez
Wednesday 3:45-5:45 ASC 1st Floor Tori Motchan
Thursday 1:00-3:00 ASC 1st Floor Ashley Caprio
Thursday 6:00-8:00 ASC 1st Floor Lauren Lehr
Friday 12:00-2:00 ASC 1st Floor Zoe Ayers
CH 2010/2230/2240 (yellow vest)
Monday 5:00-7:00 ASC 1st Floor Tyler Boswell
Wednesday 5:00-7:00 ASC 1st Floor Tyler Boswell
Thursday 10:00-12:00 ASC 1st Floor Kirin Khan
Friday 11:00-1:00 ASC 1st Floor Kirin Khan
CPSC 1010/1020/1110 (orange vest)
Tuesday 2:00-4:00 ASC 1st Floor Josiah Patterson
Wednesday 10:30-12:30 ASC 1st Floor Josiah Patterson
Thursday 3:00-5:00 ASC 1st Floor Josiah Patterson
CPSC 2100 (orange vest)
Monday 11:15-1:15 ASC 1st Floor Kyle Brennan
Wednesday 11:15-1:15 ASC 102 Kyle Brennan
CPSC 2070/2120/2150 (orange vest)
Monday 11:15-1:15 ASC 1st Floor Kyle Brennan
Tuesday 2:00-4:00 ASC 1st Floor Josiah Patterson
Wednesday 11:15-1:15 ASC 102 Kyle Brennan
Thursday 3:00-5:00 ASC 1st Floor Josiah Patterson
ECE 2020/2620 (white vest)
Tuesday 6:00-8:00 ASC 1st Floor Jack Ball
ECE 2010/2220/2720 (white vest)
Monday 12:15-2:15 ASC 301r Zack Hewitt
ECON 2000/2110/2120 (blue vest)
Monday 12:00-2:00 Sirrine 406 Billie Meacham
Monday 1:45-3:45 Sirrine 406 Darby Voisin
Monday 4:00-6:00 Sirrine 406 Juliet Brisbane
Tuesday 12:00-2:00 Sirrine 406 Grace Heyne
Tuesday 12:00-2:00 Sirrine 406 Rebecca Moore
Tuesday 2:00-5:00 Sirrine 406 Courtney Meddaugh
Tuesday 5:00-6:00 Sirrine 406 Rebecca Moore
Wednesday 12:00-2:00 Sirrine 406 Billie Meacham
Wednesday 1:45-3:45 Sirrine 406 Darby Voisin
Wednesday 4:00-5:40 Sirrine 406 Emma Fraser
Thursday 12:00-2:00 Sirrine 406 Grace Heyne
Thursday 12:00-2:00 Sirrine 406 Emma Fraser
Thursday 2:00-5:00 Sirrine 406 Billie Meacham
Thursday 5:00-6:00 Sirrine 406 Rebecca Moore
ECON 3140/3150 (blue vest)
Monday 12:00-2:00 Sirrine 406 Billie Meacham
Monday 1:45-3:45 Sirrine 406 Darby Voisin
Tuesday 12:00-2:00 Sirrine 406 Grace Heyne
Tuesday 12:00-2:00 Sirrine 406 Rebecca Moore
Tuesday 2:00-5:00 Sirrine 406 Courtney Meddaugh
Tuesday 5:00-6:00 Sirrine 406 Rebecca Moore
Wednesday 12:00-2:00 Sirrine 406 Billie Meacham
Wednesday 1:45-3:45 Sirrine 406 Darby Voisin
Wednesday 4:00-5:40 Sirrine 406 Emma Fraser
Thursday 12:00-2:00 Sirrine 406 Grace Heyne
Thursday 12:00-2:00 Sirrine 406 Emma Fraser
Thursday 2:00-5:00 Sirrine 406 Billie Meacham
Thursday 5:00-6:00 Sirrine 406 Rebecca Moore
ECON 4050 (blue vest)
Tuesday 12:00-2:00 Sirrine 406 Grace Heyne
Tuesday 2:00-5:00 Sirrine 406 Courtney Meddaugh
Thursday 12:00-2:00 Sirrine 406 Grace Heyne
FIN 3050/3110/3120 (orange vest)
Sunday 5:00-8:00 ASC 1st Floor Matthew Collins
Monday 12:00-2:00 ASC 1st Floor Matthew Collins
Wednesday 10:00-12:00 ASC 1st Floor Matthew Collins
FR 1010/1020/2010/2020/3050 (red vest)  other sessions by appointment
Wednesday 5:30-7:30 ASC 100 Kyle Sparkman
GEN 3000 (yellow vest)
Monday 2:30-5:30 ASC 102 Krista Potthast
Wednesday 11:00-1:00 ASC 100 Krista Potthast
GER 1010/1020/2010/2020(red vest)  other sessions by appointment
Tuesday 3:00-5:00 ASC 101 Grace Lewallen
ITAL 1010/1020/2010/2020(red vest)  other sessions by appointment
Wednesday 4:00-6:00 ASC 101 Amanda Giuletti
JAPN 1010/1020/2010/2020(red vest)  other sessions by appointment
Thursday 4:30-6:30 ASC 100 Alex Young
MATH 1010 (orange vest)
Monday 12:00-2:00 ASC 1st Floor Melissa Huff
Wednesday 11:00-1:00 ASC 1st Floor Melissa Huff
MATH 1020 (orange vest)
Sunday 4:00-6:00 ASC 1st Floor Toni Franken
Monday 12:00-2:00 ASC 1st Floor Kyle Sparkman
Tuesday 4:00-6:00 ASC 1st Floor Nicole Cooper
Wednesday 1:00-3:00 ASC 1st Floor Toni Franken
Thursday 6:00-8:00 ASC 1st Floor Nicole Cooper
MATH 2070 (orange vest) 
Tuesday 10:00-1:00 ASC 1st Floor Abby Witmer
Tuesday 4:00-6:00 ASC 1st Floor Nicole Cooper
Thursday 10:00-1:00 ASC 1st Floor Abby Witmer
Thursday 6:00-8:00 ASC 1st Floor Nicole Cooper
MATH 1040/1060/1070/1080 (orange vest)
Sunday 4:00-6:00 ASC 1st Floor Britta Huibers
Sunday 6:00-8:00 ASC 1st Floor Libby Zanin
Monday 10:00-12:00 ASC 1st Floor Emily McMacken
Monday 12:00-2:00 ASC 1st Floor Haley Podeschi
Monday 2:00-4:00 ASC 1st Floor Emily Burwell
Tuesday 4:30-6:00 ASC 1st Floor Emily McMacken
Wednesday 10:00-12:00 ASC 1st Floor Emily McMacken
Wednesday 12:00-2:00 ASC 1st Floor Haley Podeschi
Wednesday 2:00-4:00 ASC 1st Floor Emily Burwell
Wednesday 4:45-7:15 ASC 1st Floor Libby Zanin
Thursday 10:00-12:00 ASC 1st Floor Allison Mckee
Thursday 3:30-5:30 ASC 1st Floor Allison Mckee
Friday 10:00-12:00 ASC 1st Floor Emily Burwell
MATH 2060/2080 (orange vest)
Sunday 3:30-6:00 ASC 1st Floor Madeline Bebler
Sunday 6:00-8:00 ASC 1st Floor Christian Brumme
Monday 5:00-6:00 ASC 1st Floor Colin Targonski
Monday 6:30-8:00 ASC 1st Floor Fletcher Williams
Tuesday 3:30-5:00 ASC 1st Floor Fletcher Williams
Wednesday 11:15-2:00 ASC 1st Floor Madeline Bebler
Wednesday 2:00-4:00 ASC 1st Floor Colin Targonski
Wednesday 5:00-7:00 ASC 1st Floor Rivers Jenkins
Thursday 11:15-1:15 ASC 1st Floor Rivers Jenkins
Thursday 1:15-3:15 ASC 1st Floor Fletcher Williams
Friday 12:30-2:30 ASC 1st Floor Christian Brumme
MATH 3110/3190/3600 (orange vest)
Tuesday 3:30-5:30 ASC 1st Floor Kyle Brennan
Thursday 3:30-5:30 ASC 1st Floor Kyle Brennan
MATH 3020/4000 (orange vest)
Monday 4:00-6:00 ASC 1st Floor Colleen Zinnecker
Wednesday 4:00-6:00 ASC 1st Floor Colleen Zinnecker
MATH 4530 (orange vest)
Monday tba Martin Sheena Frey
Monday tba Martin Sarah Malick
Wednesday tba Martin Sheena Frey
Wednesday tba Martin Sarah Malick
ME 2010/2030/3030/3080 (white vest)
Monday 1:30-3:30 ASC 100 Hannah Willingham
Wednesday 3:30-5:30 ASC 102 Hannah Willingham
STAT 3010 (orange vest)
Monday 10:00-12:00 ASC 1st Floor Katie Sanders
Tuesday 12:00-2:00 ASC 1st Floor Katie Sanders
Wednesday 10:00-12:00 ASC 1st Floor Katie Sanders
Thursday 12:00-2:00 ASC 1st Floor Katie Sanders
 Course 
 Day  Time  Location  Tutor  E-Mail