Download Adobe Reader

President's List, Fall 2017

Bioengineering

Adams, Lauren

Alerre, Anthony

Amin, Sheena

Bailey, Cameron

Baldwin, Bethany

Balthaser, Alison

Baxa, Granville

Baxter, Nicholas

Brewer, Carson

Bridges, Matthew

Brown, Gabriella

Capuano, Jared

Carpenter, Jeremiah

Cattell, Michaela Christine

Cavrak, Megan

Channel, Madison

Cheng, Irene

D'Anthony, Jennifer

Demass, Ian

Duggan, Daniel

Elpers, Maggie

Erwin, Wilson

Fratus, Reece

Garland, Jacob

Giron, Alex

Girvin, Zachary

Gore, Hannah

Gradel, Robert

Grant, Emily

Gray, Michael

Greene, Brendan

Guion, Nathan

Guo, Helena

Hadley, Jennifer

Hartney, Aynsley

Ivey, Natalie

Jackson, Lauren

Knutson, Ashley

Kunkle, Bryce

Lester, Erin

Losier, Andrew

Lu, Steven

Luzum, Nathan

Marrs, Elizabeth

Matel, Nick

Mcpartland, Connor

Meyer, Kenneth

Navarro, Matthew

Pagendarm, Hayden

Patel, Tusharbhai

Pickens, Charles

Porach, Sophia

Prevost, Connor

Rapert, Riley

Reid, Jared

Reynolds, Stephanie

Ross, Olivia

Rucker, Alexandra

Sall, Amanda

Shah, Milan

Shearin, John

Smiddy, Jason

Smith, Karenna

Smith, Palmer

Smolenski, Jewell

Spieker, Julia

Storm, Shelby

Synoground, Benjamin

Thomas, Linda

Tobik, Katie

Turbeville, Rachel

Uy, Lisa

Van, Carlie

Van Metre, Regan

Vera Martinez, Andrea

Walker, Preston

Ward, Brendan

Ward, Michael

Warner, Mia

Wilson, Grant

Wood, Emily

Wyman, Nicole

Young, Casey

Zoeller, Stephen

Top

Biosystems Engineering

Calfe, Michael

Chavarria, Brianna

Cusack, Patrick

Gottberg, Emily

Skibenes, Emily

Willis, Savannah

Top

Chemical & Biomolecular Engineering

Arevalo, Kathleen

Barr, Darbie

Baum, Sarah

Buchmann, Garrett

Cauble, Bradley

Crum, Celine

Daichendt, Bernadine

Humphries, Rebecca

Jackson, Coulter

Jenkins, Ross

Johnson, Taylor

Jones, Isaac

Kowalske, Michael

Laird, Jillian

Little, Julie

Michelich, Samuel

O'Neal, Alton

Perera, Himendra

Rogers, Natalie

Samstag, Andrew

Tabb, Jack

Temples, Spencer

Tindall, Graham

Wilson, Abel

Windham, Kala

Top

Civil Engineering

Albert, James

Barnes, Matthew

Brennan, Almarie

Brigante, Jennifer

Bruns, Matthew

Compton, James

Costley, Christopher

Davidson, Daniel

Dillingham, Hannah

Dreibrodt, Justin

Ferguson, Joseph

Gervais, Jay

Graves, Seth

Hammond, Matt

Hanley, Thomas

Heacox, Daniel

Huerfano, Daniel

Hull, Ryan

Hunter, Matthew

Jackson, Benjamin

Johnson, Joshua

Johnson, Rabon

Jones, Zachary

Jordan, Dylan

Lampson, Josh

Maloney, Seamus

Matthews, Chris

Mcdade, Eric

Mcfarland, Delaney

Nabozna, Jeffrey

Newton, Trevor

Norcia, Kyle

Paloni, Jennifer

Parr, David

Payne, Rebekah

Powell, Guy

Raposo, Dylan

Riddle, Valerie

Robinson, Dylan

Sadler, Frances

Shea, Connor

Skidmore, Virginia

Towles, Philip

Turpin, Brandy

Young, Anisa


Computer Engineering

Bell, Chad

Benton, Tyler

Birdsong, Tom

Blankenbeckler, Logan

Brant, Christopher

Carter, Chance

Cooper, Judson

Deforest, Evan

Dierksheide, Matthew

Ferguson, Ross

Hardaway, John

Harvey, Joshua

Hopkins, Andrew

Horton, Jonah

Kennedy, Tyler

Khan, Joseph

Love, Grayson

Lynge, David

McKee, Samuel

Patel, Harsh

Patyk, Adam

Piza-Palma, Carlos

Porter, Joseph

Reaux, Hunter

Shappell, Erin

Shumpert, Benjamin

Snyder, George

Wannamaker, William

Welch, Roy

Younginer, Cole

Top

Computer Information Systems

Adams, Phillip

Berberian, Ryan

Leopard, Madison

Ownbey, Cynthia

Truong, Chris

Wessel, Nathan

Top

Computer Science

Alonso Romero, Mario

Amend, Zach

Barrs, Nick

Bensman, Ethan

Bhagat, Aakash

Bolton, Marcus

Bowser, Mitchell

Concannon, Will

Coomes, Benjamin

Cooper, Bennett

Dahal, Biraj

Dellamaria, Natalie

Dunster, Joshua

Durham, Dani

Everett, Wesley

Fang, Linda

Ferenchak, Ashley

Fidler, Brayden

Fisher, Wesley

Forbus, Zack

Fowler, Erica

Fuentes, Keven

Gainey, Colt

Griffin, Edric

Hagen, Otto

Halabi, Wajdi

Hall, Harrison

Harper, Victor

Harrell, Nathanael

Hart, Monica

Hecht, Samuel

Herman, Lukas

Hilbert, Joe

Honeycutt, Earl

Houser, Jada

Hunter, Alexis

Hurst, James

Ison, Charles

Justice, Stephen

Kahl, Matthew

Kaufmann, Jacob

Kerr, Harrison

King, Wade

Kohm, Kristopher

Lee, Sally

Logan, Christopher

Lowe, Ethan

Luttrell, William

Macrae, Ryan

Manalich, Patrick

Mcdade, Sam

Mcelhinney, Jack

Mcelvenny, John

Meier, Jeremy

Miller, Silas

Mixon, Samuel

Moody, Calvin

Moon, Yohan

Muenchen, Nick

Murphy, Jacob

Nasser, Jamal

Peltz, Brandon

Probert, Brett

Pyle, Bryan

Ragusa, Shane

Randall, Thomas

Robbins, Eric

Rodgers, Matthew

Roose, Jake

Ross, Hunter

Rouillard, Connor

Rowe, John

Rudolph, Bryson

Samuels, Andrew

Sanborn, Andrew

Shaffer, Walter

Shope, William

Smith, Daniel

Stone, Alexzander

Sullivan, Zackary

Tran, Nikita

Tucker, Eric

Turner, Elizabeth

VanPelt, Jenna

Walter, Michael

Weathers, Andrew

Wills, Thomas

Wilson, Mark

Wolstenholme, Andrew

Wright, Noah

Wyman, Zachary

Zhang, Gordon

Top

Electrical Engineering

Albrighton, Walter

Asselin, Jennifer

Ayres, Jonathan

Baum, Isaac

Carambia, Anthony

Clay, Tyler

Clements, Zachary

Conley, James

Dove, Charles

Earnest, Mindy

Eggers, Harrison

Fitzgerald, Brian

Grant, Kyle

Greenwood, Austin

Gunn, Andrew

Hanson, Joshua

Hardison, Anna

Hodgkiss, Garrison

Jance, Kramer

Jolly, James

Krier, William

Meadors, John

Mika, Nikolas

Mitchell, Robert

Moss, Timothy

Oquinn, Caleb

Raymond, Alexander

Rice, Allyanna

Schrody, Rebecca

Steinmetz, Christian

Sullivan, William

Sweatt, Lance

Tan, Weihang

Vegas, Grant

Top

Environmental Engineering

Blair, Emily

Boken, Mary

Brown, Autumn

Conway, Sean

Funk, Julia

Goodlove, Sydney

Horgan, Sean

Lindsay, Spencer

Mcnulty, Hannah

Ressler, Emma

Szwast, Anthony

Top

General Engineering

Abdulrahman, Adam

Aldridge, William

Anderson, Kyler

Arrington, Josh

Bakle, CJ

Ball, Matthew

Bane, Kara

Beck, Camille

Beckley, Sam

Bigham, Kayla

Black, Jeffrey

Bleyer, Christopher

Bohlen, Charlie

Bohr, Jarrod

Brackett, Carson

Bradford, Joshua

Breland, Jake

Brock, Ryan

Brouillette, Matthew

Brown, Buck

Brown, Sydney

Buckley, Maureen

Burress, Noah

Byrd, Grayson

Byrne, Nicholas

Calloway, Matthew

Carroll, Todd

Carrouth, Pierce

Cathapermal, Dylan

Chaluvadi, Anish

Chiles, Haley

Chong, Josh

Clark, Scout

Connolly, Courtney

Coon, Erin

Cooney, Jacob

Cooper, Gage

Corvin, Madeline

Cozzi, Samantha

Criss, Holly

Daly, Dennis

Degenova, Joe

Del Valle Santos, Francisco

Delk, Jackson

Destefano, Michael

DiNicola, Tony

Donahue, Ryan

Drew, Colt

Driscoll, Timothy

Dundorf, Matthew

Dunlavey, Shane

Eggers, Elliott

Erbrecht, Luke

Falconer, Robert

Foulger, Isabell

Franco, Louis

Frost, Stephen

Furman, Grace

Galmarini, Joseph

Gantt, Chris

Gardner, Samantha

Gennett, Paul

Golding, John

Granger, Sydney

Greene, Adam

Griffith, Colt

Gumphrey, Landon

Guyer, Jack

Guynup, Trevor

Hale, Kevin

Haley, Kimber

Halliburton, Abby

Halliburton, Kerry

Halliday, Kevin

Hardymon, Anna

Hassell, Kelsey

Hastings, Evan

Henze, Joseph

Herman, David

Hill, Landon

Hird, Casey

Hoffman, Reid

Holt, Cavender

Houston, David

Howell, Reed

Huet, Bianca

Hughes, Dayne

Hummel, Christina

Huntley, Lizzie

Jackson, Connor

Jackson, Maggie

Jakab, Michael

Jamison, Azrin

Johnson, Kenetra

Jordan, John

Judge, Melissa

Keech, Megan

Kelley, Josh

Kelly, Braden

Kelly, Colton

Kemper, Christopher

Kimble, Britt

Kinzie, Quinton

Klee, Ashley

Kodikara, Samantha

Kullmann, Kevin

Kurisaki, Anna

Kwasny, Andrew

Lake, Emily

Laughridge, Katherine

Lawler, John

Lee, Makenna

Lee, Top

Lemon, Martyn

Lenarz, Kasey

Leopard, Bailey

Lesley, Clay

Linn, Denise

Long, Alex

Lorey, Skyler

Maldonado, Gabriel

Martinez Ramirez, Liliana

Mayes, Emma

Mcateer, Matthew

McConnell, Matt

Miller, Emily

Miller, Logan

Miyasato, Evan

Molina, Lindsay

Moore, Austin

Moxley, Evan

Muscarella, William

Myers, Jack Henry

Myslow, Griffin

Nelson, Claire

Nguyen, James

Nichols, Jonathan

Norris, Lane

Nukovic, Alexandra

O'Quinn, Ryan

Orlandi, Jack

Patrohay, Evan

Patterson, Landon

Paul, Kiersten

Pedersen, Ian

Perenich, Matthew

Perry, Sydney

Pfeiler, Morgan

Pham, Trina

Piggford, James

Pitts, Matthew

Purkis, Daniel

Pyatt, Malik

Rabin, Adam

Reeves, Meredith

Reyes, Raymond

Richards, Ethan

Ringler, Matthew

Rock, Amanda

Rolfe, Erik

Rossow, Kayla

Rotteveel, Eric

Rust, Benjamin

Sarver, Hannah

Schmidt, Conner

Schmidt, Sam

Schmitt, Sydney

Seebeck, Collin

Segars, Maggie

Seilkop, Alexis

Severance, Ethan

Shumin, Brandon

Singleton, Elizabeth

Sisk, Claudia

Slann, Lauren

Smith, Cassidy

Smith, Jennifer

Smith, Zachary

Snow, Luke

Spence, Sarah

Spooner, Jeremy

Stachnik, Mary Grace

Stanley, J.R.

Stegura, Carol

Stevenson, Blake

Stewart, Douglas

Stewart, Hannah

Stone, Anna

Stone, Christopher

Suchko, Zakarie

Summer, Lea

Talley, Jacob

Taylor, Evan

Thomas, Daniel

Tobin, Brendan

Troiano, Jack

Vander Leest, Jacob

Wagner, Julie

Wallert, Zach

Ward, Alice Ruth

Weitekamper, Marcus

West, Rebecca

Wiley, Jaxon

Williamson, Zach

Wong, Claudia

Wynkoop, Connor

Yang, Junkai

Yarborough, Dylan

Young, Christopher

Zheng, Andrew

Top

Geology

Badum, Ryan

Blais, Riley

Bruner, Austin

Jordan, Mallory

Mundell, Hailey

Phibbs, Bruce

Top

Industrial Engineering

Baugh, Nathan

Beebe, Alicia

Berg, Justin

Brigham, Elizabeth

Byham, Jenny

Carpenter, Mary

Carter, Matthew

Coffey, Bruce

Collins, Edward

Dimon, Joshua

Earnest, Megan

Evans, Chase

Fanning, Robert

Flynn, Jake

Geiger, Alexander

Gessner, Samuel

Gorospe, Patrick

Guadagnino, Gabriella

Hanley, Erin

Holcombe, Blakely

Huffer, Emily

Keane, Andrea

Knudson, William

Ludlow, Charles

Meier, Haley

Menzer, Trent

Merting, Carl

Mixon, Luke

Price, Jacob

Rickert, Amanda

Sauder, Andrew

Schwyn, Sarah

Shehan, Marisa

Smith, Erin

Spilka, Becca

Thomas, Alexandria

Tylka, Mackenzie

Waller, Claire

Weaver, Jackson

Weigman, Peter

Witherspoon, Morgan

Top

Mechanical Engineering

Allen, Sean

Allison, Reese

Austin, Alexander

Barry, Kyle

Blais, Frederic

Brophy, Allison

Cameron, Jacob

Chapman, Christian

Cheng, Emanuel

Clark, Connor

Comport, Justin

Cross, Emily

Custer, Daniel

Dacus, Michael

Davidson, Joshua

Favrot, David

Furey, Thomas

Gartland, Ashley

Halbig, John

Harrington, Zachary

Heinold, Kirk

Helfenberger, John

Hermans, Evan

Hollahan, Nick

Hopkins, Andrew

Joiner, Eric

Jones, Zachary

Kaufmann, Joshua

King, William

Larson, Sean

Lawler, Patrick

Little, Preston

Lowman, Bryan

Maassen, Kenneth

Malki, Agustin

Mcdonald, Nicholas

Mcknight, William

Murtha, Alexander

Nash, Jacob

O'Brien, Patrick

Polak, Matt

Reini, Asa

Rivera, Joseph

Robinett, Lauren

Roulier, Joseph

Sherwood, Justin

Smith, Reid

Smith, Rob

Sterckx, Peter

Stevenson, Landon

Stewart, Ian

Tellis, Josiah

Thomas, Myranda

Troyan, Juliana-Marie

Veideman, Ethan

Vivona, David

Winkler, Richard

Wolfersberger, Apollo

Wright, Ashlyn

Wright, James

Zwilling, Adam

Top

Material Science & Engineering

Alford, Matthew

Anayee, Mark

Beavans, Joseph

Davidson, Grant

Davis, Marcus

Dibona, Emily

Drake, Jonathan

Harvey, Chandler

Harwell, Jonathan

Kaczmarek, Allison

Komer, Vida

Mcmullen, Derek

Meehan, Bailey

Nelson, Douglas

Phillips, Shelly

Pope, Scott

Riedel, Zach

Sciarrone, Emily

Sheridan, Bridget

Vandygrift, Tyler

Weingarth, Nathan

Top