Clemson Mechatronics
ECE 495 Senior Design

Home Lectures & Assignments Current Project Tutorials References Hall of Fame Past Projects

Hall of Fame

2010 NCEES Engineering Award

Thanks to our IEEE supporters, collaborators, students, teaching assistants, and faculty we received a 2010 NCEES Engineering Award for the Haptic Virtual Manipulatives Project !

L-R: Tim Burg, Assistant Professor, Course Instructor, Esin Gulari, Dean of Engineering, John Furmanski, ECE student, Nancy W. Cottingham, Member of the South Carolina Board of Registration for Professional Engineers and Surveyors, Cecil Huey, Professor Mechanical Engineering and NCEES Clemson representative, Richard Groff, Assistant Professor, Course Instructor, Brandon Shropshier, ECE student Graduating May, 2010, Ninad Pradhan, ECE Graduate student and class teaching assistant.

We would also like to thank the IEEE Piedmont Section for supporting the Senior Design projects and for providing prizes (voltmeters), dinner, and volunteers to evaluate the projects in: Spring 2014, Fall 2013, Spring 2013, Fall 2012, Spring 2012, Fall 2011, Spring 2011, Fall 2010, Spring 2010, Fall 2009, Spring 2009, Spring 2008, Fall 2007, Spring 2007 and Fall 2006.

We would like to thank Kemet Corporation for their support of the ECE Senior Design sequence.

 

Class Awards

Spring 2014

2014 Group 2
Group 2: William Craddock, Greg Dimitrew, Christina Sithideth, Max Hoelzen, Ethan Quist

Kemet Design Award - Team 2 for their Shocker Robot
Great job in meeting the Customer expectations!
Each team member will receive $100 Each team member will also receive a Senior Design pen.

2014 group 4

IEEE Design Award - Team 4 for their MagnaDoodle Robot
Team is commended for their use of rapid prototyping in building their machine.
Each team member will receive a Senior Design pen.

Fall 2013

Kemet award Fall 2013

$500 Kemet Design Prize
Matt Tingen, Chad Singletary,Toni-Ann Fancy-Denton, Alexander Cantrell, Justin Vo

IEEE Award Fall 2013

IEEE Piedmont Section Design Award (Voltmeters to each team member)
David Fillion (Piedmont Section IEEE), John Berry, David Jesse Moody, Taylor Etcheson, Prateek Diwan, Scott Winters, Rob Scruggs (Piedmont Section IEEE)

Spring 2013 Mine Sweeper II

2013 Kemet Award Winner

Team 4: Emily Collins, Benjamin Still, Travis Garriott, David Reynolds ($500 Kemet Design Prize)

Fall 2012 Mine Sweeper

Team 6
Team 6: P. David, W. Johnson, D. Mccormick, R. Sease, A. Thompson
Kemet Design Award ($500 Kemet Design Prize)

Team 11

Team 11A. Bartow, P. Bourque, D. Gupta, C. Lang, T. Reddish (Mark Stokes from IEEE on right)
IEEE Piedmont Section Design Award (Voltmeters to each team member)

Spring 2012 Washer Mover
Brad Kevin Nathan Jacky Jeff

L-R Team 3: Brad Green, Kevin Smorgala, Nathan Johnson, Jacky Vuong, Jeff Gosnell
Kemet Design Award ($500 Kemet Design Prize)

team 2

CW Team 2: Randal Stepp, Amav Rekhi, Kristie McNeely, Paul Marusich, Tristan Novak
IEEE Piedmont Section Design Award (Voltmeters to each team member)

Fall 2011 Washer Mover

(no picture)
Team 2:Justin Simmons, Chris Haun, Banish Makkar, Derek Duterte, Patrick Baxter
Kemet Design Award ($500 Kemet Design Prize)

Fall 2011 IEEE Awardees

Team 11: Daniel Cutshall, Terry Gregg, Austin Pittaro, Kalin Kolev, Nolan Whitman, Rob Scruggs (piedmont Section IEEE)
IEEE Piedmont Section Design Award (Voltmeters to each team member)

Blue bar

Fall 2012 Robotic Ping Tac Toe
Kemet Design Award ($500 Kemet Design Prize)
2011 Group 3

L-R: Team 3: Jerek Wilson, Kevin Haag, Spencer Mead, Jared Stokes, Frederick Bryan

IEEE Piedmont Section Design Award (Voltmeters to each team member)
Group 2

L-R: Team2: Joseph Bell, Hannah Weatherford, Edwin Weill, Wesley Garren, Mark Stokes (IEEE Piedmont Section)

Best Video Update (Commemorative ECE Senior Design pen)
Eddie Weill
Josiah Yeagley
Edwin Weill
Josiah Yeagley

 

Blue bar

Fall 2010

Robotic Ping Tac Toe
Kemet Design Award ($500 Kemet Design Prize)

L-R: Team 14: James Wise, Clifton Thomas, Justin Jeanes, Nicholas Childs, Jesse Miller

IEEE Piedmont Section Design Award (Voltmeters to each team member)

L-R: Team 5: William Rawls, Shane Snyder, Michael Buss, Nicolas Hanks

Best Video Update (Commemorative ECE Senior Design pen)

Kristian Creighton

Spring 2010

Haptic Virtual Manipulatives

L-R: Group 4:Robert Standifer, Ernest Hilderbrand, Arjun Jain, Derek Ruff.

Fall 2009

Master Follower Surgery Robot

Group 9: Andrew Clarke, Hatem Elshenawy, Jonathan Mayer, Justin Redmon, Steven Stewart

Spring 2009

Haptic Virtual Manipulatives

Group 2: John Furmanski, Andrew Kinard, Joshua Knuckles, Robert Kriener, Mary Maier

Spring 2008

Mirrored Environment

Special recognition for students that contributed to the overall success of the class through extra effort:

  • Derrick Burns
  • Todd Gustafson
  • Matthew Kent

Team award for recognition of system design and presentation to the IEEE Piedmont Section Meeting.

 Team 3:

  • Chip Boddiford
  • Gerren Carter
  • Matthew Kent
  • David McFall
  • Rohan Pasricha

Fall 2007

Shoot the Moon

Special recognition for students that contributed to the overall success of the class through extra effort:

  • Derrick Burns
  • Todd Gustafson
  • Matthew Kent

Team award for recognition of system design and presentation to the IEEE Piedmont Section Meeting.

 Team 3:

  • Chip Boddiford
  • Gerren Carter
  • Matthew Kent
  • David McFall
  • Rohan Pasricha

Fall 2006

Mover Project
Winners

Rob Scruggs of the IEEE Piedmont Section presents voltmeters to Team 5 (Ajay Dharod, James Shirley, Justin Mattimore, Daniel Jones, Zachary Blaettler, Beulah Amarendran)

Second Place

Rob Scruggs of the IEEE Piedmont Section presents voltmeters to Team 2 (Wajih Iqbal, John Rankin, Christopher Morse, Christopher Crompton, Matthew Main)

Best Individual Presentation

Matthew Main's presentation on "The Requirements Specification" was selected as best technical presentation from the class.

Last update: 2012Sept04 by Matt Pepper
Lab Location: Riggs 12, 19, 25
Dr. T. Burg's Homepage Clemson ECE Clemson University