Calhoun Honors College

The 2010-2011 Fellows

FACULTY SENIOR FELLOW

JUNIOR FELLOWS
Dr. Constancio Nakuma
Languages
Austin Barrett, PRTM
Cameron Eagles, Engineering
Tyler Hughes, Physics
Scott Mattison, Genetics
Briana Ply, Biological Sciences
Taylor Reeves, English and History
Samantha Reynolds, Pre-Business
Elizabeth Tennant, Undeclared

Dr. Johannes Schmidt
Languages

Julianne Garner, Secondary Education-History & French
Jessica Jernigan, English
Casey Kukielski, Mechanical Engineering
Howard Martin, General Engineering
Anna Merryman, Biomaterials Engineering
Jennifer Moffitt, Chemical Engineering & Mathematics
William Senn, Mathematics
Mikayla Spitler, Biological Sciences
Dr. Tom Hughes
Biological Sciences
Katharine Amalfitano, Preprofessional Health Sciences
Arvind Aswani, Mechanical Engineering
Ross Beppler, Mechanical Engineering
Laura Clancy, Electrical Engineering
Sophia Houtzer, Computer Engineering
Jeremy Kearns, Chemical Engineering
Megan Milam, Engineering
Jerrie Onley, Microbiology

Dr. Dan Benjamin
Economics

William Hale, Biology, Junior
James Haley, Ceramics and Materials Engineering
Brent Klapthor, Chemical Engineering
Alec Lamb, Engineering
Elliott Mappus, Bioengineering
Sadler Moore, Pre-Business
Brian Rahman, Electrical Engineering
Daniel Ruiz, Bioengineering
Dr. Gary Powell
Genetics and Biochemistry
Kyle Ames, Chemistry
Kevin Cooke, Physics & Economics
Melissa Gende, Civil Engineering
Nicole Hadley, Bioengineering
Nadine Luedicke, Bioengineering
Jamie Martin, Food Science and Human Nutrition
Alec Patterson, Chemical Engineering
Rebecca Ready, Biological Sciences

Dr. Peter Barnes
Physics and Astronomy

Eric Bohac, Engineering
Marguerite Dunn, Food Science and Technology
Mackenzie Ervin, Architecture
Mitchell Fanning, Chemical Engineering
Andrew Johnson, Physics
Julie Robinson, Engineering
Megan Sibley, Chemistry
Louanne Woznicki, Financial Management & Political Science
Dr. June Pilcher
Psychology
Morgan Goodyear, Microbiology
Heather L’Ecuyer, Biomaterials Engineering
Catherine Matulis, Mechanical Engineering
Jason Pierce, Chemical Engineering
Laura Strout, English
Edward Sullivan, Engineering
Jackson Turbeville, Bioengineering
Robin Winchester, Bioengineering
Dr. Jeff Love
Languages
Benjamin Cousins, Computer Engineering
Kathryn Gasparro, Civil Engineering
Suzannah Isgett, Genetics
Benjamin Jones, Computer Engineering
Brice Reynolds, Economics
Thomas Saad, Philosophy
Ray Smith, Chemical Engineering
Dr. Sam Frederick
Languages
Kristin Bender, Political Science
Brown Farinholt, Computer Engineering
Josiah Hester, Computer Science
Andrew MacInnes, Electrical Engineering
Kathryn Mercer, Animal and Veterinary Sciences
Kemper Talley, Physics
Zachary Welch, Computer Engineering
Dr. Windsor Sherrill
Public Health Science
Preston Berkeley, General Engineering
Yanina Breakiron, Biochemical Engineering
Judith Crews, Architecture
Rebecca Fulmer, Psychology
Sally Herbert, Secondary Education – Spanish
Kevin Keith, Bioengineering
Jessica Lau, Bioengineering
Matthew Sheen, Engineering