Download Adobe Reader

College Honorees

Past Members of the Thomas Green Clemson Academy of Engineers and Scientists

The Thomas Green Clemson Academy of Engineers and Scientists was established to give special recognition to alumni and friends of the College of Engineering, Computing and Applied Sciences who have made major contributions to their professions and have brought significant distinction to the college and university. Those singled out for inclusion in the academy illustrate what can be attained through diligent application of talent, hard work and dedication.

Charter Members-Academy Class of 1995
Thomas Green Clemson; Founder, Clemson University
Jerry E. Dempsey
Milton W. Holcombe
Leslie G. McCraw 
Warren H. Owen BS
Linvil G. Rich, Dean Emeritus of Engineering 

Academy Class of 1996
William W. Dukes
George B. Nutt - Father of Agricultural Engineering in SC
 
Academy Class of 1997
James Gerald O’Connor
Daniel C. Stanzione
William B. Sturgis
Wilson C. Wearn
 
Academy Class of 1998
Joseph T. Bailey
Charles E. Littlejohn, Jr.
 
Academy Class of 1999
Frank S. Barnes
Cressie Earl Holcombe, Jr.
James H. Sams, Jr.
 
Academy Class of 2000
Jack C. McCormac
J. Kirk Sullivan
Kenneth B. Wagener
 
Academy Class of 2001
Otha H. “Skeet” Vaughan, Jr.
Mitch Wells
Marshall White, Jr. “Sonny”
 
Academy Class of 2002
James E. Bostic
Earl H. Wagener
 
Academy Class of 2003
David Bell
John Butt
Bobby Prochaska
 
Academy Class of 2004
George W. Fletcher
Lee S. Miller
Larry T. Taylor
 
Academy Class of 2005
John Hardaway
 
Academy Class of 2006
Wade H. Ponder
Ed Samulski
 
Academy Class of 2007
Joel V. Brawley, Alumni Distinguished Professor Emeritus of Mathematics
Donald D. Clayton, Professor Emeritus of Physics and Astronomy
C. Tycho Howle
 
Academy Class of 2008
Tom M. Keinath, Dean Emeritus of Engineering and Science
John D. Petersen
Michael L. Watt
 
2009
Event not held
 
Academy Class of 2010
David S. Rozendale
Richard F. Stockel
 
Academy Class of 2011
Terry K. Gettys
Walter F. Jones
Jay W. Lathrop
John W. Miley
 
Academy Class of 2012
Peter N. Marinos
 
Academy Class of 2013
Bryant G. Barnes
 
Academy Class of 2014
James Randal Albritton
Mark Leising
Robert E. Skelton
 
Academy Class of 2015
Imtiaz ul Haque
Thomas F. Hash
Robert Lane Mitchell
Robert J. (Bob) Stanzione
 
Inductees Class of 2016
Gerald Marvin Glenn
Ronald C. Lindsay
 
 

Outstanding Young Alumni

The Outstanding Young Alumni Award recognizes fast-track young graduates under 40 who are making a major impact on the world around them. This honor singles out those who have achieved significant career success, or made notable contributions to society through professional service activities, or who have developed substantial advancements in engineering or scientific practice.

2000
(inaugural)
Karen Jenks Brewer
Christine Mullens
 
2001
Walter G. Chapman
L. Cherié Porter
Robert A. Reed
 
2002
Belinda B. King
Nancy Love
 
2003
Joy Laskar
 
2004
Mike Apperson
 
2005
Christopher E. Bunker
Betsy Newton Williams
 
2006
Karen Burg
 
2007
Harry Thomas Hall IV
Ed Sutt 
 
2008
Robert Ross
Andrew Sowder
 
2009
Event not held
 
2010
Suzanne Aultman
Douglas Haugh
Carey C. Jordan
Dan Stanzione
 
2011
Hugh W. Hillhouse
John Shea
 
2012  
Clay Davis, Clint Wilkins
Hesha N. Gamble
 
2013
Thomas G. Macdonald
Rakchart Traiphol
 
2014
Mathew Kuttolamadom
Jeffrey Plumblee
Keisha Walters
 
2015
Kyle Brinkman
Thompson Mefford
 
2016
Cara Cornelius
Robert Webster