SCACAA Distinguished Service Awards

The purpose of the Distinguished Service Award Program is to encourage and recognize excellence in the field of professional Extension for members with more than ten years of service. Read more about the winners on the NACAA website: https://www.nacaa.com/award-winners.

Year Awardees
2021 Alana W. West
Jeff Fellers
2020 Amy Dabbs
Anthony J. Savereno
2019 Jonathan Croft
Lee Van Vlake
2018 Cory Tanner
2017 Brian Beer
Andy Rollins
2016 Joe Varn
2015 Paul Thompson
2014 Amanda McNulty
2013 Morris Warner
2012 Mike Loveless
2011 W. Bryan Smith
2010 Powell Smith
2009 Randy Cubbage
Fran Wolak
2008 Danny Howard
Mark Talbert
2007 Tony Melton
Carlin Munnerlyn
2006 C.P. Chihasz
Jack Whetstone
2005 Russell Duncan
John Oxner
2004 Carroll Culbertson
David Parker
2003 John Irwin
Don Manley
2002 Jesse Eargle
Ed Murdock
Rusty Thomson
2001 John Albrecht
Phil Perry
2000 Howard Hiller
Gilbert Miller
1999 Wallace Wood
Russell Sutton
1998 Rowland Alston
1997 Charles Davis
Greg Harvey
1996 Bruce Johnson
James Sweeney
1995 Raymond Sligh
1994 Jesse Adams
Terry Sudduth
1993 Frank FitzSimons
Daniel Smith
1992 Don White
W. J. Hendrix
Henry Webster
1991 Stan Clements
Dewitt Gooden
W. A. Jones, Jr.
1990 Emory Jones
Charles Privette
1989 Wilton Cook
Coble Adams
Jimmie Pridmore
1988  Ben Kittrell
Tommy Walker
Steve Odom
1987 Clyde Strange
Allen Bayles
James E. Yonce
1986 Amos Wells, Jr.
Jack Pruitt
Lawrence Harvey
1985 John Mott
Howard Oates
1984 J. M. Parnell
J. E. Barker
1983 William C. Jones
Alan D. Boggs
R. M. Johnson
1982 W. J. Ruff
W. P. Yates
1981 Johnny Brewer
George Bowen
W. D. Witherspoon
1980 Ray C. Smith
John W. Riser
C. K. Palmer
1979 B. T. McIntosh
Henry Eason
Thomas J. Bryson
1978 Raymond L. Boozer
Wayne Sherer
1977 J. R. Meredith
Owen F. Huff
Ray C. DuBose
1976 J. D. Williams
Marion Carter
F. O. McAlhany
1975 R. N. Chastain
C. H. Fant
R. D. McNair
1974 M. L. Ouzt
D. E. Epps
J. B. Griffith
1973 J. S. Jones, Jr.
L. B. Harrington
E. G. Tate
1972 W. A. Ridgeway
D. W. Howe
1971  N. C. Anderson
T. B. Tillman
1970 J. W. Gilliam
B. S. Lawrimore
1969 H. D. Marrett
E. C. Wallace
G. H. Liebenrood
1968 J. R. White
W. H. Funchess
J. L. Cochrane
1967 W. L. Johnson
M. C. Mason
D. C. Wylie
1966  W. J. Gray
1965 P. M. Garvin
J. D. Miller
1964 W. C. McCarley
H. C. Livingston, Jr.
1963 E. C. Abrams
M. A. Bouknight
1962 J. C. King
1961  J. R. Wood
1960 A. D. Grainger
C. W. Thompson
1959 R. W. Bailey
O. W. Lloyd
1958 W. J. Martin
R. C. Hubbard, Jr.
J. W. Willis
1957 L. O. Bowen
J. C. Morgan
1956 O. W. McCain
R. R. Mellett
1955 C. W. Carroway
R. A. Jackson
1954 S. E. Evans
M. M. McCord
1953 V. M. Johnson
W. R. Gray
1952 D. Austin Shelly
1951 J. C. McComb
1950 G. Herbert Griffin
C. B. Cannon
1949 None
1948 L. Warner Alford
1947 None
1946 Paul B. Ezel
1945 Edgar F. Josey
1944 J. M. Eleaser
1943 J. W. McLendon
R. H. Lemmon
1942 S. W. Epps
I. A. Bowen
1941 J. M. Napier
R. M. Rast
1940 None
1939 None
1938 W. J. Tiller