Skip to main content

Technical Services

The College of Engineering, Computing and Applied Sciences Technical Services Group is comprised of individuals from several departments.

CHBE | CE | ECE | MTS | MSE | ME | SOC | PROMO

  • Chris Addington

    Chris Addington

    CHEMICAL & BIOMOLECULAR ENGINEERING
    Lab Technologist II
    Electrical and Mechanical Design

  • Daniel Metz

    Daniel Metz

    CIVIL ENGINEERING
    Lab Technologist II
    Tool and Fixture Design

  • Sam Biemann

    Sam Biemann

    CIVIL ENGINEERING
    Lab Technologist II
    Shop Technician

  • Scott Black

    Scott Black

    CIVIL ENGINEERING
    Lab Technologist II
    Machine and Fabrication Shop

  • David Moline

    David Moline

    ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING
    Lab Technologist III
    Technical Supervisor

  • Charles McDonald

    Charles McDonald

    MACHINING & TECHNICAL SERVICES
    Associate Engineer III
    Electronics Shop Manager

  • Dock Houston

    Dock Houston

    MACHINING & TECHNICAL SERVICES
    Lab Technologist III
    Fabrication/Welding Shop Manager

  • Dustin Gravely

    Dustin Gravely

    MACHINING & TECHNICAL SERVICES
    Lab Technologist II
    Precision Machinist

  • Jeff Holliday

    Jeff Holliday

    MACHINING & TECHNICAL SERVICES
    Lab Technologist III
    Machine Shop Manager

  • Jonathan Simpson

    Jonathan Simpson

    MACHINING & TECHNICAL SERVICES
    Lab Technologist III
    Precision Machinist

  • Robert Hammett

    Robert Hammett

    MACHINING & TECHNICAL SERVICES
    Lab Specialist III
    Lab Manager

  • Scott Kaufman

    Scott Kaufman

    MACHINING & TECHNICAL SERVICES
    Lab Technologist III
    Mechanical Technician

  • Tim Pruett

    Tim Pruett

    MACHINING & TECHNICAL SERVICES
    Lab Technologist III
    3D Printing

  • Truman Nicholson

    Truman Nicholson

    MACHINING & TECHNICAL SERVICES
    Associate Engineer II
    Precision Machinist

  • Wendy Baldwin

    Wendy Baldwin

    MACHINING & TECHNICAL SERVICES
    Project Coordinator
    Satellite Research Support

  • William Simmons

    William Simmons

    MACHINING & TECHNICAL SERVICES
    Lab Technologist II
    Precision Machinist

  • David White

    David White

    MATERIALS SCIENCE & ENGINEERING
    Systems Programmer
    Developer III

  • James Lowe

    James Lowe

    MATERIALS SCIENCE & ENGINEERING
    Lab Technologist II
    Analytical Testing

  • Kimberly Ivey

    Kimberly Ivey

    MATERIALS SCIENCE & ENGINEERING
    Program Manager 1
    Director of Analytical Services

  • Paul Rowland

    Paul Rowland

    MATERIALS SCIENCE & ENGINEERING
    Lab Specialist III
    Industrial Maintenance

  • Jamie Cole

    Jaime Cole

    MECHANICAL ENGINEERING
    Lab Technologist II
    Support Shop Manager

  • Michael Justice

    Michael Justice

    MECHANICAL ENGINEERING
    Lab Technologist III
    AutoCAD

  • Stephen Bass

    Stephen Bass

    MECHANICAL ENGINEERING
    Lab Technologist II
    Undergraduate Lab Technician

  • Chuck Cook

    Chuck Cook

    SCHOOL OF COMPUTING
    Systems Programmer
    Developer III

  • Nathaniel Colvin

    Nathaniel Colvin

    SCHOOL OF COMPUTING
    Systems Programmer
    Developer III

  • Trae King

    Trae King

    PROMO
    Systems Programmer
    Developer III