Skip to main content

Student Awards

A. Ray Abernathy Water Environment Association Fellowship Endowment

David Bahamon-Pinzon2021 Recipient: David Bahamon-Pinzon

About the award: Dr. Abernathy was a faculty member in the Department of Environmental Systems Engineering for many years. The Abernathy Endowment honors his many contributions to the Department. The fellowship supports graduate level students who are currently enrolled or accepted to a Masters degree in Environmental Engineering & Science or a Doctoral degree in Environmental Engineering & Earth Sciences.


2020 Weiming Qi 2012 Meric Selbes 2004 Anthony S. Danko
2019 Emily Blair 2011 Christina Anderson 2003 Jacqueline M. Smith
2018 Emily Murawski 2010 Anthony Reid 2002 Rebecca Cline
2017 Mahmut Ersan 2009 Jennifer Horner 2001 Mehmet Kitis
2016 Nathan Conroy 2008 Jessica High 2000 James E. Roane
2015 Habibullah Uzun 2007 Ashley Eaddy 1998 Sean Scuras
2014 Erin Partlan 2006 James Henderson
2013 Peng Xie 2005 Ilke Erdogan

Linvil G. Rich Water Environment Association Fellowship Endowment

Alex Gex2021 Recipient: Alex Gex

About the award: Supports graduate level students who are currently enrolled or accepted to a Masters degree in Environmental Engineering & Science or a Doctoral degree in Environmental Engineering & Earth Sciences.


2020 Ao Xie 2015 Valton King 2010 Meric Selbes
2019 Jessica Deaver 2014 Hilary Emerson 2009 Darryl Jones
2018 William Fulmer 2013 Onur Apul 2008 Byung Joon Lee
2017 Wilson Beita-Sandi 2012 Jaclyn Ellerie
2016 Peng Xie 2011 Andrea Hicks

Thomas Keinath Water Environment Association Fellowship Endowment

Harish2021 Recipient: Harish Lakshmi Srinivasan

About the award: Supports graduate level students who are currently enrolled or accepted to a Masters degree in Environmental Engineering & Science or a Doctoral degree in Environmental Engineering & Earth Sciences.


2020 Cagri Utku Erdem 2017 Erin Partlan 2014 Alex Hanna
2019 Cagri Utku Erdem 2016 Kristen Carpenter
2018 Xiang Li 2015 Muriel Steele

R. Ken Tinsley Water Environment Association Fellowship Endowment

amand-tan.jpg2021 Recipient: Amanda Tan

About the award: Supports graduate level students who are currently enrolled or accepted to a Masters degree in Environmental Engineering & Science or a Doctoral degree in Environmental Engineering & Earth Sciences.


2020 Spencer Lindsay
2019 Zuo Zhou
2018 Victoria Guerrero

Benjamin Clay Dysart III Environmental Engineering Fellowship Endowment

dysart-award---2.jpg2021 Recipient: Gavin Gleasman

About the award: Dr. Dysart was a professor in EEES (then named Environmental Systems Engineering) from 1968-1990. This fellowship was created to honor his contributions through generous donations from his many former graduate students. In addition to his celebrated career at Clemson, Dr. Dysart worked in industry, as a scientific advisor to federal and international agencies, and as President of the National Wildlife Federation.


The inagural year for this award was 2021.

Dr. William R. Heatley, Jr. Graduate Assistance Endowment

ferguson.jpg2021 Recipient: Brennan Ferguson

About the award: Provides assistance for graduate students who are enrolled in a Masters degree in Environmental Engineering & Science or a Doctoral degree in Environmental Engineering & Earth Sciences


2020 Dawn Montgomery 2017 Nate Conroy 2004 Brian Powell
2019 Megan Hoover 2012 Hilary Emerson 2003 Jessica M. Brown
2018 John Sherwood 2008 Phung Pham

Thomas Logan, Jr. Geology Merit Award

waling.jpg2021 Recipient: Annelise Waling

About the award: This award is presented to a senior majoring in Geology with outstanding achievement and possessing personal attributes necessary for success in this discipline.


2020 Austin Bruner 2003 Jeffery Atteberry / Daniel George 1987 Eric Hicks / Ronald Knight
2019 Alexandra Staub / Hailey Mundell 2002 Christopher W Hepler 1986 Susan Dawson / Joseph Tinsley
2018 Riley Blais 2001 Valerie E Martin 1985 Laura Ann Sacks
2017 Matthew Seigler 2000 Amanda K Souders 1984 Laura L Burnett
2016 Merritt Earle 1999 Michael S Lamar 1983 Jean G Stillwell
2015 Dana Walters 1998 George D Adams 1982 William Brian Hughes
2014 Andrea Creighton 1997 Sean A Galton / Jody Russel Gibson 1981 David P Sanders
2013 Alex Baldwin 1996 Julie M Gray 1980 Fred Jackson Bynum, Jr
2010 James Christopher Ryan 1995 Sheri Lyn Mazur 1978 Steven C Godfrey
2009 Kirk Ellison / Ben Robinson 1994 Gerald Oliver Black IV 1977 Nancy Ruth Sowers
2008 Daniel Paul Brown 1993 Nicholas Brandon Kidd 1976 Thomas E Williams
2007 Stephen Franklin Poterala 1992 Heather Therese Hawkins 1975 Beulah Lynn Prosser
2006 Phung Minh Pham 1991 Richard Lee / Richard White 1974 Frankie Elaine Campbell
2005 Jason Meadows / Jennifer Ann Oblinger 1990 Jerry Moore 1973 William Edward Truman III
2004 Anna Frances Perry 1989 Heather Michelle Astwood 1972 Stanley R Lewis

Environmental Scholars Endowment

arnold-mahmud-szwast.jpg2021 Recipients: Jacob Arnold (left) / Roksana Mahmud (center) / Nicholas Szwast (right)

About the award: Supports students pursuing a Masters degree in Environmental Engineering & Science or a Doctoral degree in Environmental Engineering & Earth Sciences


2020 Alex Ramos-Garcia / Lisa Manglass / Brennan Ferguson 2009 Hailian Liang / Dan Matz / Sam Sarkar
2019 Hao Wang / Kara Godsey / Connor Parker 2008 Laura Reid / Jim Chamberlain
2018 Timothy Daniel / Kathryn Peruski / Ted Langlois 2007 Darryl Jones
2017 John Sherwood / Dawn Montgomery / Natasha Bell 2006 Sowmya Suryanarayanan
2016 Kayla Collins / Tim Johnson / Colby Thrash 2005 Kevin Taylor
2015 Ed Helvenston / Jolanta Niedzwiecka / Yu Xie 2004 John Sivey / William Bratt / Jessica M. Brown
2014 Nathan Conroy / Mahmut Ersan / Wilson Beita-Sandi 2003 Jessica M. Brown / Lara Hughes / Adlar Chadwick Bird
2013 Louis Hill / Alex Beebe / Tim Sattler 2002 Usarat Pakdeesusuk / Alper Elci
2012 Kelly Grogan / Muriel Steele / Xiaoling Lu 2001 David Calhoun / Andy Imboden
2011 Shanna Estes / Adam Mangel / Ting Shao 2000 James L. Myers
2010 Jose Alfaro / Amer Kanan / Richard Hall

Dr. David S. Snipes Memorial Student Assistance Endowment

blais-freedman.jpg2019 Recipient: Riley Blais

About the award: Provides student assistance for graduate students who are majoring in Hydrogeology within the College of Engineering, Computing and Applied Sciences


2018 Robert Moak
2017 Yoel Gebrai
2016 Samuel Muller

Best Graduate Student Presentations at Hydrogeology Symposium

neuder-seigler-godsey.jpg2019 Recipients:
1st Place: Joel Neuder (right)
2nd Place: Matthew Seigler (center)
3rd Place: Kara Godsey (left)

About the award: Masters degree students in the Hydrogeology program present their research at the annual Hydrogeology Symposium. Awards are given to three graduate students who gave the highest quality presentations.


2018 2017 2016
1st place: Morgan Ivey 1st place: Robert Moak 1st place: Francisco Barajas
2nd place: Christian Pullano and Ryan Badum 2nd place: Rong Yu and Noelia Ruiz 2nd place: Daniel Gaspari
3rd place: Issac Hayes, Henry Reed, and Morgan Thomas 3rd place: Ashley Pales and James Mills 3rd place: Vijay Santikari, Viviana Heim, Jessica Dennison, and Rebecca Dozier

Best Undergraduate Student Presentations at Hydrogeology Symposium

staub-freedman.jpg2019 Recipients:
1st place: Alexandra Staub
2nd place: Ryan Moseley
3rd place: Rachel Capps

Undergraduate majors in Geology are encouraged to present their research at the annual Hydrogeology Symposium. Awards are given to three students who have the highest quality presentations.


Inagural year for this award was 2019.

Paul K. Birkhead Memorial Scholarship

2017-2018 Recipient: Susan Allison

About the award: Awards one or more scholarships annually to incoming freshmen enrolling in the College of Engineering, Computing, and Applied & Sciences and majoring in Geology. Awardees are selected by the Office of Financial Aid.


2017-2019 Susan Allison 2002-03 Kimberly Walton 1995-96 Kelly M. Anselmo
2008-09 Andrew Patterson 2001-02 Tom Linton, Jennifer Oblinger 1994-95 Tania B. Mazur
2007-08 Austin Hodge, Andrew Patterson 2000-01 Marjorie Decocker 1993-94 Gregory Kinsman, Peter Briere
2006-07 Shannon L. Hesse 1999-00 Jeffrey T. Atteberry 1992-93 Julie M. Gray
2005-06 Charles A. Miller 1998-99 Katherine E. Gavounas 1991-92 Rebecca J. Csordas
2004-05 Scott W. Douglas 1997-98 Dainna C. Brier 1990-91 Mary R. Weinberger
2003-04 Charles B. Hoffman 1996-97 Kimberly A. Brauss

Thomas M. Keinath Endowment in Environmental Engineering

ressler-gregory.jpg2020-2021 Recipients:
Senior - Emma C. Ressler (left)
Junior - Reagan Gregory (right)

About the award: Presented to senior/junior students majoring in environmental engineering with outstanding achievements and processing personal attributes necessary for successful accomplishments in this discipline. The award is given in honor of Dr. Thomas M. Keinath who served as a faculty member, department chair, and the Dean of College of Engineering and Science during his 37 year career at Clemson University.


2020 Senior-Julia Ann Funk 2017 Senior- Emily Murawksi 2014 Senior- Katie Vanvalkenburg
2020 Junior- Hannah Sarver 2017 Junior- Hannah McNulty 2014 Junior- Kristen Carpenter
2019 Senior- Anthony Szwast 2016 Senior- Jacob Tracy 2013 Senior- Jaclyn Lauer
2019 Junior- Allison McLane 2016 Junior- Sarah Donaher 2013 Junior- Katie Vanvalkenburg
2018 Senior- Hannah McNulty 2015 Senior- Lisa Watkins
2018 Junior- Autumn Brown 2015 Junior- Kyle Pohle

George B. Nutt Award in Biosystems Engineering

patrohay-smith.png2021 Recipients:
Senior - Evan Patrohay (left)
Junior - Michael Smith (right)

About the award: Presented to a senior/junior student majoring in Biosystems engineering with outstanding achievements and possessing personal attributes necessary for successful accomplishments in this discipline. The award is given in honor of Dr. George B. Nutt, the first Department Chair of Agricultural Engineering at Clemson who served from 1932 to 1955.


2020 Senior- Patrick Cusack 2017 Senior- Elizabeth Zanin 2014 Senior- Tyler Barzee
2020 Junior- Evan Patrohay 2017 Junior- Michael Calfe 2014 Junior- Tyler DuBose
2019 Senior- Justin Jones 2016 Senior- William Davis 2013 Senior- Heather Sprague
2019 Junior- Patrick Cusack / Parker Raymond 2016 Junior- Elizabeth Zanin 2013 Junior- Tyler Barzee
2018 Senior- Michael Calfe 2015 Senior- Barbara DuBose
2018 Junior- Justin Jones 2015 Junior- Cassidy Laird